MENDERES TÜREL AKSEKİ’DE

 

 

 

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Akseki'de vatandaşlarla bir araya geldi.

Türel,  Akseki ilçesinde Ömer Duruk parkında vatandaşlara hitaben yaptığı konuşmada, ilçeye Büyükşehir Yasası sayesinde güzel hizmetler getirdiklerini anlattı.

Büyükşehir Yasası'ndan önce  
Gazipaşa'dan Kaş'a kadar 539 köye yapılan yatırım tutarı 10 milyon lirayken, kendilerinin sadece  Akseki'ye üç senede 60 milyon liraya yakın yatırım yaptığını söyledi.  
Seçim döneminde Akseki’nin kangren haline gelen 35 yıllık içme suyu sorunu 6 ayda çözme sözü verdiğini hatırlatan Başkan Türel, “Göreve gelir gelmez sözümüzü yerine getirmek için çalışmalara başladık, 6 ayda değil, 5.5 ayda Akseki’nin su sorununu tarihe gömdük. Akseki’yi sıcak asfaltla tanıştırdık. Hizmetlerimiz bunlarla da kalmayacak. Devam edecek" dedi.  


Türel, 16 Nisan'daki referandumda  
Türkiye'nin, omzundaki yüklerden ve ayağındaki prangalardan kurtularak daha güçlü bir devlet olmak için bir yönetim sistemi değişikliğini oylanacağını belirtti.

 

 "Bir taraftan bölünme yalanları, diğer taraftan tek adamlık, diktatörlük yalanları atılıyor." diyen Türel, şunları kaydetti: 

Cumhurbaşkanlığı sisteminin sonuna kadar doğru olduğu için, 'hayır'ın teknik ve hukuki olarak savunulacak bir tarafı olmadığı için olayın siyasallaştırıldığı ve iftiralarla sulandırıldığını ifade eden Belediye Başkanı Türel, "Tek adamlık diyorlar hızını alamayan diktatörlük geliyor diyor. Soruyorum size dünyanın neresinde halk diktatörü seçiyor. Bizim cumhurbaşkanlarımızı halk seçiyor. Halkın seçtiği bir şey diktatörlük olabilir mi arkadaşlar biri söylesin. Ayrıca diktatör olmak isteyen birisi beni iki defa seçin üçüncü defa seçmeyin der mi? Bunu hangi akılla hangi mantıkla izah edebilirsiniz. Hangi diktatör kendisinin yargılanmasını ve soruşturulmasını kolaylaştırır. Mevcut sistemde meclis çoğunluğunun yüzde 75'i ile yargılanabilen Bunların hepsi milletin aklını karıştırmak için ortaya atılan yalanlardan başka bir şey değil. Cumhurbaşkanı yargıyı ele geçirecek diyorlar. Yeni sistemle bu mümkün değil" diye konuştu.

  
Cumhurbaşkanlığı Sistemi ile yargının bağımsız olacağını kaydeden Türel, "Bugün evet çıktığı takdirde sistemde 13 tane 
HSYK üyesi olacak, 2'si bakanla, müsteşar, kalan 11'in 7'sini meclis seçecek, 4'ünü cumhurbaşkanı seçecek. 7'sini meclis seçiyorken nasıl seçiyor, 3'te 2 çoğunlukla seçiyor. Partilere diyor ki gidin uzlaşın, 7 tane hakim savcıyı seçin diyor. Sistem uzlaşmayı emrediyor. Peki, Almanya nasıl seçiyor? Yüksek kurulun 6'sını federal meclis seçiyor, 6'sını eyalet meclisi. Yani milletin seçtiği milletvekilleri seçiyor. Bize akıl vermeye kalkan Hollanda nasıl seçiyor? Tamamı adalet bakanının talimatıyla, önerisiyle ve kralın tasdikiyle seçiliyor. Tek adamlık orada. Adalet Bakanı tek başına hepsini belirliyor. Bize akıl vermeye kalkanlar, aynada kendisine baksın. Bizim sistemimiz milletin sistemidir. Niye biliyor musunuz? Her hakim kararında karar şöyle başlar; 'Türk Milleti Adına' yani hepimiz adına kararını yazmaya başlıyor. Bizim adımıza karar veren hakimi kim seçmeli? ya milletin kendisi, o da mümkün değil, millet seçemiyorsa milletin seçtikleri seçmeli. Dünyada da böyle oluyor işte. Millete güveneceğiz. 'Millet ya yanlış yaparsa, yanlışı seçerse?' E o zaman millet yanlış yaparsa dediğimizde millete güvenmezsek "Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir" lafı nerede kaldı? Bu millet ne seçerse doğru seçer" şeklinde konuştu.


 Avrupaya tepki;
  " 
Avrupa Konseyi Milli Heyet Başkanıyım. HDP'li belediye başkanların tutuklanması ve kayyum atanmasıyla ilgili rapor görüşülecekti. Heyet başkanı olarak cevap verme durumundaydım.  Avrupa Konseyi hukuk ve demokrasinin beşiğidir ama ne hukuk tanıdılar ne demokrasi bildiler. Tabii değişiklik önergelerimizin hepsi büyük çoğunlukta ret edildi. Neredeyse bu teröre bulaşmış belediye başkanlarını kahraman ilan edecekler. Adeta belediyelerin resmi araçlarıyla canlı bomba eylemi yapan, belediyenin iş makineleriyle hendekler kazarak güvenlik güçlerini önlemeye çalışan, belediye başkanlarına taç giydireceklerdi. Çok net ve orada ben bunları anlattım. 2 dakikalık bir konuşma süresiydi. Bu sürede gerçekleri anlatmaya çalışırken birileri sürekli bana arkamdan laf atıyor. Bir bayan, bir erkek. Kahkahalar atıyorlar. Konuşmamı engellemek istiyorlar. Konuşmam bitti. Baktım bir bayan, poşulu, anlaşılıyor ki ya terör yandaşı ya sempatizanı. Bazı  Avrupa ülkeleri bizim bakanlarımızı ülkelerine sokmuyorlar ama  PKK sempatizanları  Avrupa Konseyi Genel Kurul Salonu'nda cirit atıyorlar. Bütün masalarda HDP'nin broşürleri vardı. Bunların nedenini iyi anlamamız lazım. Bana çıkıyorken onlardan biri laf attı. (Bugün hayır çıktı konseyde üzüldünüz, 16'sında hayır çıktığında da yine üzüleceksiniz. Bugün üzdük, yine üzüleceksiniz.) dedi. Döndüm dedim ki gün olacak devran dönecek. Bugün  Avrupa'da sizin yüzünüz gülüyor olabilir ama bu millet 16 Nisan'da size Osmanlı şamarıyla güzel bir cevap verdiğinde esas üzülen siz olacaksınız,  Kandil'i de başınıza geçireceğiz dedim."

   "Acaba dağın başındaki teröristler bu ülke gelişsin vatandaş kalkınsın birleşsin bütünleşsin diye mi hayır diyor" diye soran Türel, "Bunun hesabını iyi yapalım. İşte dün daha enseme kadar girmişler. Ellerinde telefonlarıyla bizi kaydediyorlar. Biz Allah'tan başka kimseden korkmayız. İstediğiniz kadar kaydedin, istediğiniz kadar bize laf atmaya kalkın, bizim milletimiz konuştu mu tam konuşur, o da 16 Nisan olacaktır. Bundan hiçbirimizin şüphesi olmasın. O yüzden kendi ülkelerine bizim Bakanlarımızı sokmuyorlar ama teröristlere her türlü imkanı 
Avrupa'da tanıyorlar. Nedir bu kin. Biz milletin birliği beraberliği için çalışıyoruz. Ama bu millet büyük bir millettir. Bu millet bu imtihanları her zaman güçlü bir şekilde verdi. Çanakkale Destanı'nı bu millet yazdı 15 Temmuz destanını siz yazdınız. Bu millet yazdı inşallah 16 Nisan destanına hazırlanıyoruz şimdi. Almanya Hollanda oradan diyor ki devlet televizyonunda Almanya'da hayır kampanyası yapılıyor. Hollanda ve İsviçre'de gazeteler artık Türkçe çıkmaya başladı. Türkçe başlık atmaya başladılar oylarınızı Hayır'a verin diye. Şimdi bunlar neden hayır diyor, biz çok güçlü olalım diye mi hayır diyor. Bizim sizin aklınıza filan ihtiyacımız yok. Siz kimsiniz ya. Benim milletim kime oy kullanacağını çok iyi bilir. Ne oy vereceğini çok iyi bilir. Çekin elinizi bizim üstümüzden senelerdir bizi gizli kapaklı yönetmeye kalkmışsınız artık millet geçti direksiyonun başına bir daha da vermeyecek size" dedi.


Ev, ev dolaşalım;

Hayır diyecek vatandaşlarımıza hayır demeyi aklından geçiren vatandaşlarımıza Allah için ev, ev dolaşalım. Kapı kapı dolaşalım diyen Türel, "Benim şu örnekte olduğu gibi kimleri sevindireceklerini hayır verdiklerinde iyi anlatalım. Vicdan muhasebesini yapsınlar. Bunun muhasebesini iyi yapsınlar ki, kimi sevindireceklerini iyi bilsinler, yine ne karar verirlerse elbette demokrasinin gereğidir"

Bizim büyük hedeflerimiz var;

 

Türkiye'nin büyük hedefleri olduğunu altını çizen Türel, "Bizim büyük hedeflerimiz var. Duruyorlar, duruyorlar Cumhuriyet elden gidiyor.  Nereye gidiyor Cumhuriyet?, Cumhuriyetle ilgili bir düzenleme yok ki, Cumhuriyet gidiyor. Cumhuriyet tabi ki 2023'de kuruluşunun 100. yılında dünyanın 10'uncu büyük devleti, Avrupa'nın 3. büyük devleti olmaya doğru yoluna gidiyor Cumhuriyet. Halen siz cumhuriyet elden gidiyor diyorsunuz.  Nereye gidiyor. Cumhuriyet en güçlü haliyle dünyanın en güçlü devletlerinden biri olmaya gidiyor. Bu ülkeyi kim bölüp parçalamak istiyor. Kim bütünleştirmek istiyor. Kim bütünleştirmek için hayatını bu işe adamış sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayip Erdoğan,  sayın Bahçelinin vatanperverliği, hepsini ortaya koyduğumuzda, şöyle bir evet ve hayır cephesini karşılaştırdığımızda kimlerin bu vatanı bölmeye çalıştığı çok açık ve net. Avrupa'nın neden bu ülke güçlenmesin diye hayır kampanyaları yaptığı çok açık ve net.  Bunun için öyle bir evet diyelim ki dağdaki teröristler tir tir titresinler.  Zaten titriyorlar. Öyle bir evet diyelim ki, Avrupa duysun, biz bu Türkleri artık eskiden olduğu gibi uzaktan kumanda ile yönetemeyeceklerini anlasın. Bu mesele bir siyasi parti meselesi değil, memleket meselesi. Memleketin önünü açacak bir reforma 'evet' diyeceğiz. Daha hızlı kalkınmamız için 'evet' diyeceğiz. Bu bir memleket meselesidir. Yeni sistemde tek adam yüce Türk milletidir."

 

16 Nisan'da bir siyasi tercihte bulunulmayacağının altını çizen Türel, sözlerini şöyle tamamladı: 

"Cumhurbaşkanı, Başbakan, parti başkanı seçmiyoruz. Bir 
hükümet yönetimi ile değişiklik hususunda oy vereceğiz bunun bir memleket meselesini olduğunu biliyoruz. 16 Nisan'da yüklerinden arınmış, yüklerini üzerinden atmış bu ülke Allah'ın izni ile çok daha büyük başarılara yine sizler sayesinde koşacak. O yüzden hep birlikte, tek bayrak, tek millet, tek vatan, tek devlet, kararımız evet diyoruz. Her şey evetle başlar. Mesele memleket, kararımız evet."

 

Türel,  Akseki Belediye Başkanı  Mustafa İsmet Uysal ile Ömer Duruk tesislerinde muhtarların ve sivil toplum kuruluşları temsilcilerinin de sorunlarını dinledi.

 

 

 

 

 

Yazımı paylaşmak ister misiniz?

Facebook ile paylaşGoogle Plus ile paylaşTwitter ile paylaş
DMC Firewall is a Joomla Security extension!